Епідемічна ситуація з туберкульозу та заходи його профілактики.

Written on . Posted in Здоров'я

Туберкульоз — інфекційне захворювання, спричинене мікобактеріями туберкульозу.
Основним шляхом його передавання є аерогенний, переважно від людини з бактеріальною формою легеневого ТБ. Як це відбувається? Під час кашлю, чхання, розмови чи співу, в повітря потрапляють інфекційні частинки виділень з нижніх дихальних шляхів, у яких зосереджені мікобактерії туберкульозу (МБТ). Ризик проникнення МБТ у легені здорової людини залежить від концентрації інфекційних частинок у повітрі й тривалості вдихання зараженого повітря.
При потраплянні мікобактерії в організм людини туберкульоз найчастіше не розвивається через реакцію імунної системи, та коли ця реакція слабка, розвивається активне захворювання.

Симптоми туберкульозу:
 кашель понад 2 тижні;
 підвищена температура тіла понад 7 днів;
 утруднене дихання;
 біль у грудях;
 поганий апетит, безпричинна втрата ваги;
 постійна слабкість;
 підвищена пітливість, особливо вночі;
 кровохаркання.
Хто може захворіти на туберкульоз?
На туберкульоз може захворіти кожен, проте деякі групи людей мають вищий ризик захворювання:
 особи, які перебувають у постійному контакті з людиною, хворою на туберкульоз;
 люди, які живуть з ВІЛ та хворі на СНІД;
 люди, які вживають наркотики, алкоголь та тютюн;
 люди з ослабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб;
 діти, оскільки їхня імунна система не сформована;
 літні люди через послаблення їхньої імунної системи.
Резистентні форми ТБ частіше бувають у людей, які:
 не приймають протитуберкульозні препарати регулярно;
 не приймають всі препарати, які рекомендував лікар;
 мали контакти з людьми, хворим на резистентні форми туберкульозу.
Діагностика ТБ
Для діагностики ТБ сімейний лікар проводить скринінг та опитування, оцінює ризик захворювання, за результатами, у разі необхідності, скеровує на обстеження мокротиння чи іншого біологічного матеріалу на молекулярно-генетичній системі та радіологічне обстеження. За необхідності скеровує на до обстеження до фтизіатра. Діагноз встановлює фтизіатр.
Наголосимо, що необхідність проведення флюорографії визначає сімейний лікар. Пацієнтам, у яких немає підозри на ТБ і які не входять до груп ризику, не потрібно щорічне флюорографічне обстеження!
Необхідність додаткового обстеження — бронхоскопію, комп’ютерну томографію тощо — визначає фтизіатр.
Звертаємо увагу, що проведення комп’ютерної томографії для діагностики туберкульозу є безкоштовним.
В Київській області захворюваність населення на туберкульоз щорічно зростає. В 2023 році рівень захворюваності на туберкульоз органів дихання становив 32,1 на 100 тисяч населення (600 випадків) проти 27,8 (516 випадків) – за 2022 рік. Серед дітей віком до 17 років зареєстровано 15 випадків захворювання (2022 – 20 випадків).
По Васильківській громаді захворюваність на туберкульоз реєструється щорічно. В 2023 році рівень захворюваності на туберкульоз органів дихання становив 34,9 на 100 тисяч населення (14 випадків) проти 39,9 (16 випадків) – за 2022 рік. Серед дітей віком до 17 років зареєстровано 1 випадок захворювання (2022 – не реєструвався).
За 2 місяці 2024 року рівень захворюваності на туберкульоз органів становив 13,2 на 100 тисяч населення (6 випадків) проти 14,9 ( 6 випадків) за аналогічний період 2023 року.
І наостанок акцентуємо, що туберкульоз — виліковне захворювання, успіх залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів і дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків.

Trackback from your site.

Leave a comment

Закупівлі