З 26 лютого по 01 березня 2024 року триває тиждень обізнаності про СКАЗ

Written on . Posted in Без категорії

У 2023 році випадків захворювань на сказ серед людей в Обухівському районі не зареєстровано.         Разом з тим,   є сприятливі умови для виникнення випадків захворювання людей на сказ: територія  є ензоотичною щодо сказу, залишається незадовільною епізоотична ситуація щодо сказу, щорічно реєструється значна кількість осіб, які звертаються у заклади охорони здоров’я для надання їм медичної допомоги з приводу укусів та ослинення тваринами.

Так, за 2023 рік, за медичною допомогою з приводу укусів і ослинення тваринами звернулись 175 жителів  Васильківської громади (372.3 на 100 тис.населення) з них з приводу укусів і ослинення хворими на сказ тваринами – 5 осіб (2.8 %). Укуси та ослинення  були спричинені переважно наближеними до людей тваринами – домашніми собаками та котами. Частка собак склала 79,4 % (139 вип.), з них  безпритульних –  25,7 % (31 вип.), котів – 18,8% (33 вип.), з них безпритульних – 27,2 % (9 вип.) та хворих на сказ- 1. Зафіксовано випадки нанесення укусів дикими тваринами:  лисицею – 1 вип. (0,57 %),  гризунами – 1 вип. , іншими тваринами – 1 вип.. 34.8 % потерпілих отримали призначення для отримання антирабічних щеплень.

        В поточному році зареєстровано 14 звернень, із них 13 покусів собаками (4 не відомі) та 1 покус гризуном. 6 осіб отримали курс антирабічних щеплень.

       Сказ (водобоязнь, гідрофобія) – гостре інфекційне захворювання людини і теплокровних тварин, яке виявляється в ураженні центральної нервової системи. Сказ зараховано до особливо небезпечних хвороб.

       Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також сільсько-господарських тварин.

        Інкубаційний період сказу триває досить довго – у середньому 1-3 місяці (хоча може тривати й до року), і перші ознаки хвороби виникають пізно, коли у мозку вже відбулися руйнівні процеси (набряк, крововилив, деградація нервових клітин), що робить лікування практично неможливим.

        Як розпізнати хвору на сказ тварину?

        Головна ознака хворих тварин-зміна їх поведінки. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини не споживають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів – агресивними. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Слина хворої тварини містить у собі вірус ще за десять днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може і від тварин, які зовні виглядають здоровими.

         Щоб уникнути небезпеки, дотримуйтесь правил.

         Правила утримання домашніх тварин:

  • охороняйте їх від укусів інших тварин;
  • регулярно робіть щеплення проти сказу своїм домашнім улюбленцям, в тому числі сторожовим та мисливським собакам;
  • виводьте собак на прогулянку в намордниках та на повідку;
  • не заводьте собак і кішок заради забави, не виганяйте їх на вулицю.

     У випадку зміни поведінки тварини негайно звертайтесь до найближчої ветеринарної служби

           При виявленні трупів диких тварин не знімайте з них шкіру і терміново повідомте державну ветеринарну службу.

           Якщо вас вкусила або обслинила підозріла тварина:

  • негайно промити мильною водою місце укусу чи обслинення;
  • навколо рани змастити йодом;
  • якщо рана кровоточить, але кровотеча не загрожує життю, не слід відразу зупиняти її, бо з нею частково усувається збудник сказу;
  • ні в якому разі не можна відсмоктувати кров із рани, бо збудник сказу може потрапити в організм через слизову рота;
  •  якнайшвидше звернутись в найближчу медичну установу за допомогою.

Trackback from your site.

Leave a comment

Закупівлі