Як виявити аферистів в розмові/листуванні з потенційним роботодавцем

Written on . Posted in центр зайнятості

На цьому етапі ви вже відгукнулися на вакансію або ж зацікавилися нею. Але ще маєте шанс «зіскочити з гачка», якщо будете уважні, спілкуючись з потенційним роботодавцем. Ось що одразу має насторожити.

Вас просять надіслати гроші. Як ми вже писали (https://surl.li/cjkvx), це неприпустимо. І пояснення, за що треба платити, не має жодного значення.

✔ Як переконатися, що це не шахрай? Ніяк. Це обман — і крапка.

Порушені правила ділового етикету. З кандидатом одразу переходять на «ти», використовують нетипову для ділового спілкування лексику чи наказовий тон.

Як переконатися, що це не шахрай? Звісно, ми всі іноді буваємо не в гуморі. Проте справжній професіонал ніколи не дозволить собі грубіянства в діловому спілкуванні. Як і надмірної доброзичливості та вживання пестливих слів. «Рибка», «сонечко», «киця» — це не про ділове спілкування. Рекрутери собі не дозволяють подібного і завжди звертаються до кандидатів на ім’я чи ім’я та прізвище. Чуєте інше — припиняйте спілкування.

Читайте також

Відсутність конкретики в спілкуванні. Компанія як була в описі «динамічною», «з молодим, енергійним колективом» та «перспективною», такою і залишається на співбесіді. Без фактів, аргументів, хоч якихось доказів. Описати ваші основні обов’язки на посаді роботодавець теж не може.

Як переконатися, що це не шахрай? Чесний роботодавець розуміє, що обирає не лише він, але і його. Тому лише радий надати інформацію про компанію. Поставте йому, наприклад, такі запитання:

  • якими є цілі компанії на найближчі 1-2-3 роки;
  • якими будуть ваші основні обов’язки на посаді;
  • хто буде вашим безпосереднім керівником;
  • яким чином буде нараховуватися зарплата;
  • як буде вимірюватись ефективність вашої праці і т.д.

Це прості та типові для співбесіди запитання, й рекрутер має швидко та змістовно на них відповісти. Шахраї ж, навпаки, будуть робити все, аби уникнути відповідей на такі запитання.

Листування чи спілкування по телефону починається з обіцянок. Вам можуть гарантувати високі заробітки, вигідні умови. Будь-які питання про компанію, вакансію, інших членів команди ігноруються.

Читайте також

Як переконатися, що це не шахрай? Ринок праці — не місце для гарантій чи обіцянок. Проте тут є місце для конкретики та укладання цивільно-правових відносин, за якими роботодавець зобов’язується надати якісні умови праці та вчасно виплачувати зарплату, а працівник — вчасно та якісно виконувати роботу відповідно до вимог.

Вам одразу розповідають про систему штрафів. Спілкування, яке починається з погроз, вже не віщує нічого хорошого. Тим більше, штрафи як покарання українським законодавством заборонені.

Як переконатися, що це не шахрай? В такому випадку краще одразу завершити спілкування. Так зазвичай працюють компанії, які шукають віддалених менеджерів з продажів. Їм обіцяють наче непогану зарплатню, але в результаті система штрафів зводить ваш заробіток майже до нуля.


5 порад, які допоможуть не потрапити в пастку шахраїв

  1. Шукайте роботу лише на надійних job-порталах, де є якісна модерація запитів на розміщення. Проте врахуйте: шахраї постійно вдосконалюють свої навички, вигадують нові схеми обману та часто діють бездоганно. Іноді вивести їх на чисту воду можливо лише на етапі особистої комунікації. Тому, на жаль, навіть надійні та перевірені job-портали можуть помилятися.
  2. Перевіряйте інформацію про компанію у відкритих джерелах: відгуки на перевірених форумах, офіційний сайт, сторінки в соцмережах. За найменшої підозри звертайтеся до офіційних представників компанії за роз’ясненнями.
  3. Готуйте універсальний список питань, які поставите рекрутеру чи іншій контактній особі на співбесіді.
  4. Одразу закривайте вакансії, де пропонують абсолютно вільний графік роботи та великий дохід.
  5. Припиняйте комунікацію, якщо просять заплатити за навчальні матеріали, надіслати фото документів, виконати об’ємне тестове завдання тощо.

Завжди будьте обережні, мисліть критично, й тоді ніякі шахраї вам не страшні!

Шукайте роботу за сприяння Київської обласної служби зайнятості. Для цього щоденно на сайті Київського ОЦЗ (https://kir.dcz.gov.ua/) та профілі Київської обласної служби зайнятості у соціальній мережі «Фейсбук» (https://www.facebook.com/kyivobl) оприлюднюються свіжі вакансії, діє телеграм-канал ДЦЗ: «Робота зараз: Державна служба зайнятості» https://t.me/worknowdcz, де можна підписатися на розсилку вакансій за регіоном чи галуззю. Знайти прийнятні пропозиції роботи клієнтам допомагають посадовці базових центрів зайнятості чи філій КОЦЗ (контакти – за посиланням https://kir.dcz.gov.ua/publikaciya/kontakty-centriv-zaynyatosti-kyyivskoyi-oblasti), консультаційна підтримка – на телеграм-каналі Київського ОЦЗ (https://t.me/+fnLlSCkuIls1ZjVi), а також за номерами телефонів гарячої лінії +38 (044) 296-78-38  ( у робочі дні).

Trackback from your site.

Leave a comment

Закупівлі