Поліомієліт є високозаразною інфекційною хворобою, яку спричиняє поліовірус. Він вражає нервові клітини, що відповідають за рухи, і спричиняє параліч. Паралітична форма поліомієліту невиліковна. Вірус передається під час контакту з калом або слиною інфікованої людини: як правило, через брудні руки до рота, а після цього розмножується у кишківнику. Джерелом інфекції можуть стати побутові предмети та іграшки. Зазвичай симптоми схожі на гостру кишкову інфекцію або грип чи ГРВІ. Поки людина думає, що в неї грип, вірус поліомієліту підступно розповсюджується організмом. І згодом виникають рухові розлади. Вони виражаються сильними болями в м’язах, паралічем, що розвивається за кілька годин, вражаючи ноги, плечі, груди, живіт, обличчя тощо.
Наслідки хвороби можуть призвести до каліцтв і залишитися на все життя Кожен 200-тий інфікований поліовірусом залишається паралізованим на все життя.
В одного з 200 хворих розвиваються деформації хребта й кінцівок, що стають причиною інвалідності.
Серед тих, кого було паралізовано, 5–10% помирають через порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури.
У разі одужання, функції уражених хворобою нервів та м’язів не відновлюються.
Інші небезпечні ускладнення поліомієліту — пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади з кровотечею тощо.
Поліомієліт неможливо вилікувати, однак його можна попередити за допомогою щеплення

Достатньо лише 6 доз, які роблять до 14 років, й імунітет сформується на все життя. Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:

1 щеплення — 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ);

2 щеплення — 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ);

3 щеплення — 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ);

4 щеплення — 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ);

5 щеплення — 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ);

6 щеплення — 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ).
Обидві вакцини формують імунітет до поліомієліту, але ОПВ запобігає передачі хвороби іншим людям завдяки тому, що формує імунітет у кишківнику та перериває передавання збудника.
Вакцинація — єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Тож вакцинуйте своїх дітей, бережіть їхні життя і здоров’я Перевірте вакцинальний статус дитини та за потреби зробіть щеплення.