Наталія Баласинович: “Поділ Васильківського району був абсолютно аматорським”

Written by 1 admin on . Posted in Міський голова

КиевVласть продовжує цикл інтерв’ю з головами об’єднаних громад Київщини. Упродовж 69 тижнів ми плануємо їздити містами, селищами та селами і спілкуватись із очільниками новоутворених адміністративно-територіальних одиниць. Сьогодні нашею співрозмовницею стала голова Васильківської громади Наталія Баласинович, яка раніше займала крісло голови районної ради. Про основні проблеми та їх вирішення, розвиток пріоритетних напрямків та перетворення Василькова на культурне місто читайте у матеріалі. 

KV: Розкажіть, чи відрізняється ваша робота як голови громади від роботи головою райради? Як саме?

Наталія Баласинович: Звісно, бути головою громади складніше. Це більша відповідальність. Якщо районна рада – це виключно представницький орган, то об’єднана громада – це і представницька, і виконавча влада. В межах району є РДА та райрада, а у громаді за все відповідає лише один голова.

Місто Васильків було містом обласного значення, приєдналось до нього 12 населених пунктів. Робота громади повністю організована, функціонують всі відділи, департаменти. Створені усі необхідні органи. Намагаємось наповнювати бюджет, займаємось благоустроєм. Громада повноцінно працює, але роботи дуже багато.

Є амбітні плани. В першу чергу це чистий Васильків, громада – це охайний вигляд, якісне вивезення сміття, благоустрій, дороги, освітлення, школи, садочки, лікарні. Це моя щоденна робота. Все, що я робила в районі, продовжую робити тут. Через п’ять років громада виглядатиме інакше, я в цьому переконана.

KV: Який бюджет має громада?

Наталія Баласинович: Наразі зведений бюджет громади становить 450 млн гривень, а власний – 125 млн. Дуже невеликий бюджет. Звичайно, ми будемо прагнути, аби ці цифри стали значно більшими.

KV: Які аспекти діяльності громади наразі досі не врегульовані законом? Що найбільш не зрозуміло в роботі голови громади?

Наталія Баласинович: Крім того, що з’явилися нові повноваження, нічого в моїй роботі не змінилось. Складність поки є в тому, що я працюю сама, без заступників. Намагаюсь особисто контролювати усі напрямки, вдаватись в усі дрібниці. Як на мене, тільки так буде швидкий результат.

Звісно, що є деякі прогалини у законодавстві. Реформа щойно відбулась. Сформовані нові райони, і особливо проблемно та болісно це відбувалось на нашій території. Щодо недосконалості закону, то мене, як голову громади, найбільше цікавить питання центральних районних лікарень. Законодавчо вони залишились за громадами, де вони знаходяться територіально. А фактично послуги там отримують всі представники та мешканці колишнього Васильківського району. На нас фінансування, утримання лікарні, комунальні платежі і все інше. Така ж ситуація і з медичною комісією у військкоматі.

Чому у вас немає заступників?

Наталія Баласинович: Я дуже вимоглива і хочу найкращих заступників. Це мають бути люди із досвідом, знанням, енергією. Вони мають працювати у такому ж режимі, як і я, – 24/7 та безперервно генерувати ідеї. Звичайно, у Василькові є такі люди. І, я думаю, скоро вони будуть призначені заступниками.

KV: Ви згадали про болісний поділ районів для вашої території. Розкажіть детальніше. 

Наталія Баласинович: Як на мене, поділ Васильківського району був абсолютно аматорським і недолугим. Абсолютно не логічним. На останній зустрічі колегії із губернатором, очільник області декілька разів наголосив – жодного рішення для громади без громади. Так от, чомусь Васильківський район поділили на три частини. Порушилось транспорте сполучення, родинні зв’язки, культурні. На той час були голови громад та сіл, які чітко говорили, що збереження Васильківського району – це економічно вигідно, це зручно мешканцям. Ніхто не чув. Таке враження, що спеціально робили навпаки.

Ми величезним представництвом їздили до області, під Верховну Раду. Але ми вже майже змирилися, що Васильківщину “розшматували” на три частини. Наслідком цього є те, що нам доведеться створювати додаткові підстанції МНС. Раніше вони були на весь район: у Гребінках, Калинівці та Глевасі.

Багато питань щодо освітньої галузі. Наприклад, була школа у Путрівці, а її філія – в Погребах. Вони увійшли до різних районів і довелося терміново змінювати засновника, щоб діти встигли отримали атестати. Я розумію, що мине час і все працюватиме інакше. Але досі в жодному новоствореному районі немає повноцінного транспортного сполучення із громадами.

KV: Ліквідація районних рад та РДА – плюси, мінуси? Що це означатиме для Васильківської ОТГ?

Наталія Баласинович: Наразі через поділ Васильківського району є проблеми із ліквідацією райради, передачею архівів. Як на мене, децентралізація – це має бути наближення послуг до людей. Після укрупнення районів нашим райцентром став Обухів. Ми не маємо транспортного сполучення. Аби бабусі із села Яцків доїхати до Обухова, вона має сісти на маршрутку до Василькова, пересісти на маршутку до Києва, з Теремків доїхати на Видубичі і звідки на маршрутку в Обухів.

Новостворена райрада та РДА будуть в Обухові. Частина повноважень відійшло до громад. Для мене найбільш незрозуміло, як буде функціонувати суд. Рішення видаватиме Васильківський відділ Обухівського районного суду, чи як? Відділ поліції також створили в Обухові, у нас буде підрозділ. Багато таких нюансів.

Перш ніж впроваджувати якісь реформи, потрібно не лише сидіти у високих кабінетах і малювати по карті, а розуміти, що є люди, є реальне життя. І будь-яка реформа має нести користь. Для такого міста обласного значення, як Васильків, є великим питанням новий адміністративно-територіальний розподіл. Якщо раніше такі міста підпорядковувались напряму області, то тепер над ними створили субрегіональний рівень. Хто з ким це погоджував? “Асоціація міст” стояла під Верховною Радою, де й ми. Ніхто нас не чув. Чи справедливо це?

Час дасть оцінку всьому. Можна довго дискутувати про те, як хотілось би, але все є так, як є.

KV: Яких повноважень не вистачає громадам? Які переваги отримали громади у порівнянні із містами та районами?

Наталія Баласинович: Якщо говорити про Васильківську громаду, то тут не було добровільного об’єднання. Її утворили постановою Кабміну. Деякі наші села забрали у Феодосіївську громаду. Ніхто їх не запитав, куди вони хотіли. Є громади дуже заможні, а є такі, де видатки перевищують надходження. Ми ближче до других: на жаль, у нас бюджет не такий великий, як хотілось би. Ми формували бюджет на 2021 рік, мінімізувавши видатки на значні суми, утім, поки вкладаємось у заплановані суми.

Переваг не так багато, як обіцяли. Я би наполягала на спроможності. Коли об’єднуються два багатих, обов’язково до них мали б приєднати когось не дуже заможного. В нашій ситуації об’єдналися 12 сіл із малими надходженнями. І сам по собі Васильків ніколи не був заможним. Але я переконана, що сюди прийдуть інвестори.

KV: Як розвивати інвестиційну привабливість? Що можете запропонувати потенційному інвестору?

Наталія Баласинович: Інвестори приходять туди, де їх не обманюють. Де влада відповідає за свої слова. А ми маємо дуже вдале логістичне розташування біля Одеської траси. В селах є земля. Тому ми запрошуємо заводи, виробництва, логістичні центри, тих, хто готовий створювати робочі міста.

Є величезна недобудована школа, я б залюбки туди запросила “СпортЛайф” і віддала б приміщення за одну гривню. Маємо ряд старих приміщень у місті. Наразі проводимо повний аудит майна, землі, які є на території. Готуємо пропозиції для інвесторів.

KV: Які плани щодо основних напрямів? Які проєкти наразі реалізуються? Які пріоритети?

Наталія Баласинович: Ще головою райради я активно займалася різними проєктами. І дійсно можу пишатися Путрівською школою, Калинівським НВК, новою будівлею ЦРЛ, новими амбулаторіями та ФАПами. Наразі моє найголовніше завдання – завершення будівництва школи №6. В 2016 році у Василькові була трагедія, коли обвалилось три поверхи школи. Витрачено 50 млн гривень державних коштів, вже готовий фундамент і стіни. Потрібні вікна, дах. На жаль, з незрозумілих для мене причин, проєкт вже другий рік не потрапляє до “Великого будівництва”. Знаходять формальні причини для відмови. Мабуть, цьогоріч шукають якісь “швидкі” об’єкти, які можна буде відкрити до 30-ти річчя Незалежності із червоною стрічкою. Але ми працюємо далі – із фондами, грантами. Сподіваюсь, що наприкінці літа отримаємо 150 млн на завершення будівництва. 

Щодо медицини – багато часу й уваги приділяємо ковіду. Тяжкі хворі потрапляють до лікарні, місць часом не вистачає. Це третя хвиля, яка, за коментарями лікарів, є ще тяжчою. Хворіють діти у садочках, школах. Можливо, канікули на деякий час призупинять розповсюдження. Звісно, що всі втомилися від пандемії. Але люди до всього звикають. Поступово ми і до війни звикли. Здається, що життя продовжується, хтось одружується, їздить відпочивати. А десь там є реальна війна, де люди щодня віддають своє життя. Так і в пандемії.

Усі члени виконкому здавали тести на антитіла, аби розуміти, чи варто вже робити вакцинацію. Нам запропонували проводити публічні вакцинації на камеру. Загалом, у медицині для мене зараз найголовніше – забезпечувати ЦРЛ хоча б на тому рівні, на якому ми її забезпечували райрадою. Нікого не скорочувати, не закривати відділення. І, звісно, важливе повне забезпечення усього медичного персоналу засобами індивідуального захисту та препаратами для боротьби з ковідом. Зараз вони повністю забезпечені, я особисто це контролюю.

KV: Які зарплати у лікарів?

Наталія Баласинович: Звісно, що у порівнянні із європейським рівнем, зарплати у нас недостатні. Для “первинки” зробили багато – нові сучасні амбулаторії, сімейні лікарні нормальні кошти отримують. А “вторинку” у цьому плані трохи ображають. Лікарі постійно знаходяться у тому “пеклі”. Підвищувати зарплату потрібно обов’язково.

KV: Які плани щодо розвитку культури?

Наталія Баласинович: Васильків для мене – історичне місто. Але чомусь сюди не їздять натовпи туристів. Я б хотіла відновити усі історичні цікавинки і розвивати сферу туризму. Проводити екскурсії. До 1945 року у Василькові було 9 синагог. Зараз немає жодної. Хочеться зробити місто більш духовним, літературним. У центрі закрити МАФи із “біленьким, червоненьким”, закрити ларьки з шаурмою.

Наразі створюємо нові паркові зони. Влітку плануємо проводити вечори класичної музики. До 1 червня, сподіваюсь, відкриємо для дітей скейт-парк. Створили цілодобову гарячу лінію мера, приймаємо усі скарги, пропозиції мешканців. Створили муніціпальну варту, оскільки рівень злочинності високий, процвітає наркоманія, наркоторгівля.

Хочу створити муніципальну тренажерну залу, подались на грант. Якщо не отримаємо, створимо за кошти бюджету. Готуємо проєкт по реконструкції стадіону “Кристал”. Плануємо встановити нові трибуни, огорожу. Виграли 15 млн гривен від НЕФКО на нове освітлення у місті.

Дуже хочеться дати молоді альтернативу. Незважаючи на те, яку культуру та духовність їм дала родина, хочеться показати, що є спорт, є саморозвиток і можна досягти будь-чого, є можливості.

KV: Яким чином сформована коаліція у міській раді? Як налагоджували співпрацю із депутатами? Чи є проблеми із прийняттям рішень?

Наталія Баласинович: У міській раді зібралась команда професіоналів, які не діляться на фракції. Ще коли я була головою райради, казала – єдина наша партія – це Васильківщина. Тоді буде результат роботи. На місцях не має бути політики. Тут просто закатуєш рукава і працюєш. Політика – у Верховній Раді.

Із депутатами ми одна монолітна команда. Ми не формували якісь умовні більшості. Всі зайшли від різних партій, але всіх обирали наші люди з єдиною метою – щоб вони працювали над тим, аби життя ставало якіснішим. Із прийняттям рішень проблем немає. Майже усе приймаємо одноголосно.

Я хочу, щоб Васильків став схожим на Ірпінь, Бучу, Бровари. Щоб тут будувались нові ЖК. Щоб тут з’явились МакДональдси, торгові центри, кінотеатри.

KV: Поліція підозрювала вас в непрямій організації підкупу на виборах голови громади, ви були відповідачем по справі у суді. Звідки взялася ця справа і чи все закінчилося?

Наталія Баласинович: Жодного разу я не була відповідачем у суді в таких справах. Все, що відбувалось під час виборів – виключно політична розправа. Хтось із впливових на той час, провладних керівників не міг змиритись із тим, що вибори може чесно виграти молода дівчина самовисуванка. Якщо якісь кримінальні провадження є, то вони явно замовні. Мені цікаво запитати у тих слідчих, які їх відкривали, чи завершені розслідування. На моїй передвиборчій програмі відкрито робили шоу-програму. І зрозуміло, хто був моїм найближчим опонентом. Але я виграла із трьома тисячами голосів, а він отримав півтори. Потрібно вміти достойно програвати.

Коли я набрала повноважень, то першою моєю промовою було – друзі, я вас всіх пробачаю. Ми забуваємо про те, що було на виборах, перегортаємо сторінку і працюємо спільно на благо громади. Було дуже багато бруду, образ, величезна машина дискредитації, аби нівелювати результат виборів, але не вдалось. Конфлікту немає. Є чинна голова, депутати. А весь бруд сам со собі відпадає.

KV: Які амбіції маєте щодо кар’єрного зростання?

Наталія Баласинович: Мої плани на найближчі п’ять років – зробити красивою та заможною Васильківську громаду. Сподіваюсь, що до кінця року мені вдасться захистити кандидатську дисертацію на гендерну тему, якою я наразі активно займаюсь, продовжую навчатись в аспірантурі. Я буду робити все, аби люди, які висловили мені величезну довіру, ніколи не розчарувались. І, мабуть, для кожного голови найбільшим результатом якості його роботи, куди б він далі не думав йти, є перевибори та відсоток довіри. І я робитиму все, аби цей відсоток через п’ять років ставав ще більшим.

Звісно, що є мрії, плани, але сьогодні моє життя тут, у Василькові. Так, я амбітна. Хотілось би змінити щось і на загальнодержавному рівні. Але сьогодні я тут.

Trackback from your site.

Leave a comment