За спалювання сміття – передбачена відповідальність

Written on . Posted in Васильківський РВ ГУ ДСНС

Васильківський РВ ГУ ДСНС України у Київській області повідомляє: за спалювання сміття – передбачена відповідальність.

Дуже часто ми спостерігаємо за тим, як власники приватних будинків спалюють побутове сміття на своїй присадибній ділянці. Багатьом це не подобається, але чи можна дорікнути такій людині? Якщо так, то якими правовими нормами оперувати? Поговоримо про це у нашій статті.

В Україні встановлюються єдині санітарно-гігієнічні вимоги до:
планування і забудови населених пунктів;
будівництва і експлуатації промислових та інших об’єктів;
очистки і знешкодження промислових та комунально-побутових викидів, відходів;
утримання та використання жилих, виробничих і службових приміщень та територій, на яких вони розташовані;
організації харчування і водопостачання населення; виробництва, застосування, зберігання, транспортування та захоронення радіоактивних, отруйних і сильнодіючих речовин;
утримання і забою свійських та диких тварин, а також до іншої діяльності, що може загрожувати санітарно-епідемічному благополуччю територій і населених пунктів.
Присадибна ділянка — це земельна ділянка, що передається у власність громадян для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що випливає зі ст. 118 Земельного кодексу України. Крім іншого, в Правилах утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.06 р. № 105, зазначається, що присадибна земельна ділянка — це ділянка землі, що передається у власність громадян для обслуговування житлового будинку. Доцільно поставити запитання щодо можливості спалювання на ній тверді побутові відходи.
Відповідно до п. 4.1 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.06.96 р. № 173, на території, де, у тому числі, розташований житловий фонд, мають бути створені максимально сприятливі умови проживання населення з урахуванням нормативного забезпечення повним набором установ соціального, культурного та побутового обслуговування населення, додержання нормативних показників густоти населення на території житлових кварталів та районів, якості навколишнього середовища та мікроклімату, вимог до організації та благоустрою присадибних територій, транспортної та інженерної інфраструктури відповідно до діючих будівельних норм та правил, а також вимог цих Правил.
Враховуючи наведене вище, робимо висновок, що спалювати тверді побутові відходи на присадибній ділянці заборонено, оскільки діюче законодавство передбачає відповідні заходи щодо поводження з відходами. Отже, дії осіб, які полягають у спалюванні сміття на присадибній ділянці, караються законами:
 Стаття 35 Закону України від 05.03.98 р. № 187/98-ВР «Про відходи» термічне оброблення (спалювання) побутових відходів дозволяється лише на спеціально призначених для цього підприємствах чи об’єктах. Спалювання твердих побутових відходів2 дозволяється лише на енергетичні цілі з метою одержання теплової та/або електричної енергії.
 Стаття 26 Закону України від 06.09.05 р. № 2807-IV «Про благоустрій населених пунктів» передбачається, що благоустрій присадибної ділянки проводиться її власником або користувачем цієї ділянки. Власник або користувач присадибної ділянки може на умовах договору, укладеного з органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування, забезпечувати належне утримання території загального користування, прилеглої до його присадибної ділянки.;
 Стаття 27 Закону України від 19.11.92 р. № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров’я» санітарно-епідемічне благополуччя територій і населених пунктів забезпечується системою державних стимулів та регуляторів, спрямованих на суворе дотримання санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил та норм, комплексом спеціальних санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних заходів та організацією державного санітарного нагляду.
 Стаття 33 Закону № 280 визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища належить визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства, здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими та виробничими відходами та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.
 Стаття 37 Закону № 187 передбачено, що контроль у сфері поводження з відходами здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, громадські інспектори з благоустрою населених пунктів.
Ураховуючи наведене вище, робимо висновок, що спалювати тверді побутові відходи на присадибній ділянці заборонено, оскільки діюче законодавство передбачає відповідні заходи щодо поводження з відходами. Отже, дії осіб, які полягають у спалюванні сміття на присадибній ділянці, караються законом.
Відповідальність за спалювання сміття
Відповідальність за спалювання тверді побутові відходи на присадибній ділянці підпадає під кваліфікацію трьох статей Кодексу України про адміністративні правопорушення:
1) Стаття 52. Псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель.
 Псування сільськогосподарських та інших земель, забруднення їх хімічними і радіоактивними речовинами, нафтою та нафтопродуктами, неочищеними стічними водами, виробничими та іншими відходами, а так само невжиття заходів по боротьбі з бур’янами тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян7 і на посадових осіб, громадян — суб’єктів підприємницької діяльності — від п’ятдесяти до ста нмдг.
2) Стаття 82. Порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення.
 Порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти нмдг і на посадових осіб, громадян — суб’єктів підприємницької діяльності — від п’ятдесяти до ста нмдг.
3) Стаття 152. Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.
 Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти нмдг і на посадових осіб, громадян — суб’єктів підприємницької діяльності — від п’ятдесяти до ста нмдг.
Алгоритм дій
Якщо ви виявили, що на присадибній ділянці особа спалює сміття, викликайте поліцію, уповноважену посадову особу виконавчого комітету місцевої ради, представника громадської організації чи громадського інспектора,які повинні скласти протокол про вчинення адміністративного порушення передбаченого відповідно ст. 52, 82 чи 152 КпАП та направити його до розгляду у компетентний орган, а саме: до відповідного територіального органу Державної екологічної інспекції України, виконавчого комітету місцевої ради або адміністративної комісії.

Trackback from your site.

Leave a comment

Закупівлі