25 РОКІВ І ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ РЕФЕРЕНДУМУ

Written on . Posted in Історія

1 грудня 2016 року виповнюється 25 років події, яка докорінно змінила історію України – І Всеукраїнському референдуму.

Ця історична подія легалізувала Незалежність України, адже разом з Актом проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року також була прийнята Постанова Верховної ради УРСР «Про проголошення незалежності України», де було вказано: «1 грудня 1991 року провести республіканський референдум на підтвердження Акта проголошення незалежності». Через сім днів після референдуму 1 грудня 1991 року, Україна вийшла зі складу СРСР, а саме – 8 грудня 1991 року Президент України Леонід Кравчук спільно з Борисом Єльциним і Станіславом Шушкевичем скасували СРСР у Беловезькій Пущі.

qphrzmkoa9

З колишніх республік СРСР до 1 грудня 1991 року світ визнав незалежність лише Естонії, Латвії і Литви, де були проведені плебісцити про відновлення їх як незалежних держав. Лише після того, як проголошення незалежності підтримали на І Всеукраїнському референдумі 90,32% тих, хто мав право голосувати, а саме 28 мільйонів 804 тисячі українців, Україну, як незалежну країну, розпочали визнавати у світі.

У світлі даних подій, Київська обласна рада народних депутатів приймала також ряд важливих документів, які сьогодні зберігаються в Державному архіві Київської області. Ознайомившись із ними, ми бачимо як не просто давалось прийняття важливих доленосних рішень для України. Народні обранці не були одностайними у своєму виборі щодо подальшої долі України. Так, одними з перших рішень Київської обласної ради були:

  1. Про створення тимчасової комісії для перевірки діяльності посадових осіб, органів влади, управління, об’єднань і організацій у зв’язку з переворотом 19 – 21 серпня 1991 року.
  2. Про підняття на будинку обласної ради синьо-жовтого прапора. (Цю пропозицію на сесію виніс депутат А.П. Щекін).

Дане рішення містило наступний текст: «…У зв’язку з проголошенням Верховною Радою України Акта про державний суверенітет України та підняттям над будинком Верховної Ради України історичного національного синьо-жовтого прапора, що символізує миролюбну Українську державу в образі чистого неба і хлібного лану обласна рада народних депутатів вирішила: до проведення всенародного референдуму про державну символіку та прийняття Конституції України підняти на будинку обласної ради народних депутатів поряд з державним червоно-лазуровим національний синьо-жовтий прапор». Рішення було підписане головою виконавчого комітету Київської обласної ради – В. Сіньком. Вказані рішення не були прийняті з першого разу. Лише завдяки переконливому виступу голови Славутицької міської ради народних депутатів, депутата – Удовиченка В.П. це питання мало позитивний результат. У своїй промові Удовиченко В.П. звернувся до депутатів і сказав наступне: «Я хотів би звернутися до депутатів. Дорогі товариші! Ми сьогодні не можемо не з’ясувати питання про оголошення акту незалежності. Я хотів би, щоб Ви правильно зрозуміли. Сьогодні незалежність ще не підтверджена. За міжнародним правом вона набуває чинності, коли це прийме народ України, який висловить свою думку 1 грудня. Населенню області, яке дивиться на своїх депутатів, треба знати нашу позицію. Чому ж ми сьогодні відхилили таке питання? Давайте сьогодні, як народні обранці самовизначимося, розглянемо, завтра повернемося, але це дуже важливе питання, політичне питання, і ми повинні висловити свою думку. Якщо в основний порядок денний не включаємо, то давайте розглянемо це питання в «Різному», але свою думку з цього приводу висловимо». Його промову підтримали ряд депутатів і доручили йому підготувати проект рішення та звернення до громадян області з цього питання.

Після розгляду основних питань сесії Удовиченком В.П. було зачитано Звернення до жителів Київщини. Зміст цього звернення був такий:

«Київська обласна рада народних депутатів підтримує рішення Верховної Ради республіки про проголошення незалежності Української держави, як таке, що відповідає сподіванням і прагненням нашого народу.

Ми за економічну, культурну та духовну співдружність суверенних держав, котрі виокремились із колишнього СРСР, як основу взаємовигідної співпраці в усіх сферах життя в ім’я миру, демократії і суспільного прогресу.

Депутати обласної ради вважають своїм основним завданням нормалізацію економічної і політичної ситуації в області, прийняття рішень, спрямованих на зміцнення основ нашої державності.

Звертаємося до депутатів рад всіх рівнів Київської області, до трудових колективів, політичних партій і громадських організацій, до всіх виборців підтримати нас і на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року проголосувати за незалежність України і створення самостійної Української держави – України.

Переконані, що це буде на благо наших дітей і внуків, на благо прийдешніх поколінь.

Київська обласна рада народних депутатів. 10 вересня 1991 року».

З другої спроби Звернення до жителів Київщини щодо проголошення незалежності Української держави приймається депутатами Київської обласної ради одноголосно.

1 грудня 1991 року відбувся І Всеукраїнський референдум, де було винесено лише одне питання «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?».

Громадськість Київщини, як і вся Україна, взяла активну участь у Всеукраїнському референдумі. Як свідчить протокол Київської обласної комісії з Всеукраїнського референдуму про результати підрахунку голосів у голосуванні в Київській області взяли участь 1259129 громадян. З них 1202773 або 95,52% громадян проголосувало за незалежність України.

1 грудня 1991 року відбулась ще одна знакова подія – Україна обрала першого президента незалежної держави. По Київському виборчому округу № 12, який складався з 1360 виборчих дільниць свій голос за Л. Кравчука віддали 830901 громадянин, друге місце посів В. Чорновіл, який отримав 267293 голоси виборців.

Референдум 1 грудня 1991 року – історичний урок того, як мирним шляхом можна здобути перемогу без кровопролиття, шляхом компромісу конфлікту між владою і народом.

Галина Бойко – заступник директора- головний зберігач фондів

 Державного архіву Київської області

 

Trackback from your site.

Leave a comment

Закупівлі